Kigetson AB

Sopmaskin 1200 - 2800 mm

Våra sopmaskiner är designad för att effektivt sopa parkeringsanläggningar, trottoarer, cykelvägar, torg och vägar täckta med gatsten, asfalt eller betong. Den är mångsidig och kan användas med traktorer, hjullastare eller gaffeltruckar för en mängd olika ändamål, inklusive lantbruk, trädgårdsodling, kommunala tjänster och industriella tillämpningar. Med ett brett utbud av tillbehör kan maskinen anpassas efter de specifika kraven från även de mest krävande kunderna. Dess flexibilitet gör den till en användbar maskin under alla årstider, vilket gör att den även kan användas för snöröjning under vintern.

  • Trepunktskoppling för traktor
  • 2.8m har valfritt redskpasfäste
  • Tredje stödhjul
  • Flytande system
  • Huvudborste: MIX (polypropylen och tråd) eller PPN (polypropylen) eller SPIRAL (för snö)
  • Manuell arbetsvinkeljustering
  • Gaffelmontering
  • EURO snabbkoppling
  • Två gerotorhydraulmotorer på 14KW
  • Fäste för lastare och teleskoplastare
  • Manuell avfallstank
  • Hydraulisk avfallstank
  • Högersidig borste
  • Vänstersidig borste
  • Vattenspridningssystem
  • Hydraulisk arbetsvinkeljustering
  • Hydrauliskt lutningssystem
TypEco Clean 1,20Eco Clean 1,50Eco Clean 1,80Eco Clean 2,30Profi Clean 2,80
Sopbredd [m]1,21,51,82,32,8m
Rekommenderad sopningshastighet [km/h]55555
ArbetsutrustningSopvals + sidoborsteSopvals + sidoborsteSopvals + sidoborsteSopvals + sidoborsteSopvals + sidoborste
DriftExternt hydraulsystem på bärfordonetExternt hydraulsystem på bärfordonetExternt hydraulsystem på bärfordonetExternt hydraulsystem på bärfordonet
Externt hydraulsystem på bärfordonet
Maximal hydrauliskt arbetstryck [bar]160160160160160
Minsta oljekrav [liter per minut]2020202080
Hastighet på sopvals [varv per minut]150150150150150
Kapacitet på avfallstank [liter]100130160200660
Antal spraymunstycken4+15+15+17+19+1
Diameter på huvudborste [mm]510510510510660
Soparens vikt – fullt utrustad version [kg]460490520580850
Kapacitet på vattentank [liter]175175175175250

Videos

2 Videoklipp

Få Prisuppgifter

Bevattning

  • 250 liters vattentank med externt filter (12/24V) för 2800mm och resternade storlekarna har 175 liters tank.
  • Tryckpump (12/24 V)
  • Spraybar komplett med platta munstycken
  • Minskar dammutsöndring under drift
  • Möjlighet till montering på sidoborste
 
 
 
 

Bevattning

  • 250 liters vattentank med externt filter (12/24V) för 2800mm och resternade storlekarna har 175 liters tank.
  • Tryckpump (12/24 V)
  • Spraybar komplett med platta munstycken
  • Minskar dammutsöndring under drift
  • Möjlighet till montering på sidoborste
    •  

Uppsamlingstank

  • Hydraulisk version
  • Kapacitet 660 liter för 2800mm,  resterande storlekar har 100 – 200 liter.
  • Inkluderar ett gummisidokantsskydd – skyddar tanken mot ytterligare skador och mot läckage av sopmaterialet utåt
  • 3:e stödhjul

Floating system

  • Tillåter maskinen att arbeta smidigt på ojämn terräng
  • Ger perfekt körning av terrängprofilen
  • Förhindrar att maskinen trycks ner i marken

Floating system

  • Tillåter maskinen att arbeta smidigt på ojämn terräng
  • Ger perfekt körning av terrängprofilen
  • Förhindrar att maskinen trycks ner i marken

Sidoborste 650mm för 2800mm och resterande har 510mm sidoborste

  • Kan monteras på båda sidor
  • Alternativ: ståltråd, polypropylen, MIX (polypropylen + tråd)
  • Möjliggör noggrann sopsvepning av svåråtkomliga områden
  • Säkerhetsanordning som lyfter borsten när ett hinder upptäcks/körs på
  • Vid köp av soparen med spredspridningssystem är sidoborsten också utrustad med spredningsmunstycken

Justerbar sopvinkel

  • Mekanisk justering som standard men finns även med hydrauliskt styrd arbetsvinkeljustering.

     
     

Justerbar sopvinkel

  • Mekanisk justering som standard men finns även med hydrauliskt styrd arbetsvinkeljustering

Kraftig ställbara stödhjul

  • 200 mm i diameter och med solida aluminiumfälgar. 3 stödhjul som standard.