Kigetson AB

ECOLINE Slagklippare

Denna smidiga slaghack är skapad för att effektivt trimma gräsmattor, spelplaner och vägkanter. Den är optimal för användning med allt från mindre kommunala traktorer till större lantbrukstraktorer.

Levereras med en kraftöverföringsaxel för enkel användning.

  • Kraftöverföringsaxel 460Nm med brytstiftskoppling
  • Robust stenskydd
  • Glidskenor och skyddsgummi
  • Arbetsaxel med slaghammare
  • Bakre stödrulle
  • Hydraulisk sidoförskj. för ECO 135, 150, 180, 200, 220 – upp till 410 mm offset rörelse
Modell:ECO 1,00ECO 1,35ECO 1,50ECO 1,80ECO 2,00ECO 2,20
Arbetsbredd, mm100013501500180020002200
Min effektbehov, Hk152530405060
Vikt, kg253272284418431450
Antal hammarslagor162224263034
PTO-axel, Nm460460460460460460
PTO hastighet, Rpm540540540540540540
Hydr. sidoförskj., mm400400400400400

Få Prisuppgifter

Förstärkt trepunktsdrag

  • Tillverkad av en robust fyrkantig profil

Förstärkt trepunktsdrag

  • Tillverkad av en robust fyrkantig profil

Bakre stödrulle

  • Ställbar för att styra klipphöjden.
  • Följer markens ojämnheter.

Glidskenor och skyddsgummi

  • Glidskenorna på 9 cm skyddar maskinen från hinder
  • Ställbara i höjdled. 

Glidskenor och skyddsgummi

  • Glidskenorna på 9 cm skyddar maskinen från hinder
  • Ställbara i höjdled. 

Remtransmission

  • Drivning med två/fyra kilremmar
  • CLAMPEX kopplingssystem

Robust stenskydd

  • Tillverkat av flexibelt och motståndskraftigt material.

Robust stenskydd

  • Tillverkat av flexibelt och motståndskraftigt material.

Hydraulisk sidoförskjutning

  • Upp till 400 mm utskjut.
  • Extrautrustning (Ej på ECO med 1 m arbetsbredd)

Hammarslagor

  • För kraftig avverkning i gräs eller sly

Hammarslagor

  • För kraftig avverkning i gräs eller sly